GİRİŞ

ANASAYFA

TETUF NEDİR?


TED Trabzon Koleji Ulusal Gençlik Forumu, lise öğrencilerinin belli komisyonlar içinde biraraya gelerek güncel konuları tartışıp bir sonuca varacakları ve vardıkları sonucu forum içinde sunacakları bir etkinliktir.Katılımcıların tartışacakları konular, Türkiye’nin ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel sorunları olacaktır. Bu sorunlar, TED Trabzon Koleji I. Ulusal Forumu’nda 06-09 Aralık 2019 tarihinde , TED Trabzon Koleji’nde değerlendirilecektir. Trabzon’da düzenlenecek olan bu forum, takım kurma çalışmaları, komite çalışmaları, genel kurul aşamalarını içerecektir. Her komisyonun kendi konusu olup, forumun çalışma dili Türkçe olacaktır.

9. 10. 11. ve 12. Sınıf öğrencilerimizin ülkemiz ve dünyamızdaki güncel konular hakkında farkındalık yaratması ve sorunlara ortak çözümler üretebilme yetilerinin gelişmesi amacıyla düzenlenen etkinliğimizde sizleri TED Trabzon Koleji olarak ağırlamaktan onur duyacağız.

Forumumuzun amacı;

Türkiye’nin dört bir yanından gelen lise öğrencileri ile ülkemizdeki güncel sorunları tartışıp, genç insanlarımıza kendi bakış açılarıyla çözüm üretmeleri için platform oluşturmaktır.

Forum Ekibi Adına;

TED Trabzon Koleji olarak uygarlıklar kenti Trabzon’da 06-09 Aralık 2019 tarihleri arasında birincisini düzenleyeceği-miz ‘TETUF’ konferansında dünyada ve ülkemizde ekonomik, sosyal, kültürel sorunlarını ele alacağız. Bu sorunlara Türkiye’nin dört bir yanından gelecek en seçkin liselerinin öğrencileri ve misafirlerimize yöreselyemekleriyle, temiz havasıyla, yeşilin farklı tonlarıyla, yenilikçi çözüm önerileri bulurken eğlenceli anlar yaşayacak ve dostluklar kuracağız. Ekip ruhuyla unutulmaz bir deneyim yaşamanız için sıkı çalışıyoruz. Bu süreçte sizleri de aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz.

Forum Başkanı: Ali Emir ASMAR
TETUF'19 Organizatör Ekibi

BAŞVURULAR

Forum Başvuruları 14.10.2019 perşembe günü başlayacaktır.

Başvurular 20.11. 2019 çarşamba günü sona erecektir.

Konferansımızın programı doğrultusunda forum başkanı ve yardımcılarının ayrıca akademik kadronun da 05 Aralık 2019 Perşembe günü saat 14.00’e dek Trabzon’a ulaşmaları beklenmektedir. Cuma günü akademik kadro ve editörlerin katılımıyla oryantasyon ve toplantı gerçekleştirilecektir. Forum süresince forum başkanı ve yardımcılarının konaklaması organizasyonumuzca karşılanacaktır. Lütfen başvurunuzu yaparken bunun farkında olunuz. Eğer 05 Aralık 2019 günü için özel bir durumunuz var ise başvurunuz altına bunu not düşmeyi unutmayın.

TED TRABZON I. ULUSAL ÇALIŞTAYI BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

Danışman Öğretmenlerin ilgili formları (Komisyon Başkanı Formu – Delegasyon Formu – Gazeteci Formu) öğrencilere doldurtup, danışman öğretmen bilgilerini de ekleyerek elektronik ortam üzerinden (Word dosyası üzerine yazarak) TED Trabzon Koleji Özel Anadolu Lisesi Müdürlüğüne ([email protected]) ) gönderilmesini sağlamaları gerekmektedir.

BEKLENTİLERİMİZ

 • Okulların iller arası geliş ve gidişleri kendi imkânları ile sağlanacaktır.
 • Otelde konaklayacak okullarımızın otogar, havaalanı, otel ve kampüse gelişleri ve gidişleri TED Trabzon Koleji tarafından sağlanacaktır.
 • Oryantasyon günü katılımcıların SPOR AYAKKABI giymeleri zorunludur
 • Oryantasyon, komisyon çalışmaları ve genel kurul sırasında sadece görevli kişiler bulunabilir
 • Kampüs içinde ve bütün aktiviteler sırasında tütün veya alkol içeren maddeler kullanılamaz ve bulundurulamaz. Tespit edildiği takdirde Forumdan men edilir.
 • Delegeler açılış ve kapanış törenlerine resmi kıyafetle katılırlar.(Kızlar: koyu renkli pantolon/etek-ceket, elbi-se; Erkekler: koyu renkli pantolon-ceket, kravat/papyon)
 • Delegelerin ait oldukları komisyonların tüm çalışmalarına katılmaları zorunludur.
 • Her delegenin komisyon konusu hakkında bilgi sahibi olması ve/veya gerekli araştırmaları yapması gerekmektedir.
 • Foruma her okuldan 9. 10. 11. 12. Sınıf düzeyinde en fazla 12 delegenin katılımı uygundur.
 • Başvurular özel olarak açılacak başvuru adresi üzerinden belirtilen tarihlerde gerçekleşecektir.
 • Bireysel başvuru kesinlikle alınmayacaktır.

KOMİSYONLAR

Forum süresince üzerinde çalışılması muhtemel komisyonlar;

1. Kadın Hakları: Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan Cinsiyet Eşitliği Raporu'nda Türkiye son 10 yılda 20 basamak geriledi. Türkiye, kadın erkek eşitliğinde 142 ülke arasında Tunus (123) ve Bahreyn'in (124) ardından 125. sırada yer alıyor. Yani dünyada tam 124 ülkede kadınlar Türkiye'den daha fazla hakka sahip. Türkiye’ de Cinsiyet Eşitliğini ve toplumda kalıplaşmış bir ‘’ kadın yapamaz! ‘’ önyargısının önüne geçmek için ne gibi adımlar atılmalıdır?
2. Dış İlişkiler: Akdeniz kıyılarında 130 milyar metreküp doğalgaz bulunduğu tahmin ediliyor. Bu doğalgaz yataklarının paylaşılmasında Güney Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni karşı karşıya getiriyor. Olası bir krizde bu krizi ülkemize en faydalı şekilde yöneltilmesinde nasıl bir yol izlenilebilir?
3. Dış İlişkiler 2: Son zamanlarda orta doğuda gerçekleşen utanç verici ve üzücü savaşların sonucunda ortaya çıkan dış göçler tüm dünyada ve ülkemizde büyük sorun haline gelmekte. Bu göçlerin engellenebilmesi ve yaşam şartlarının daha iyi olmasını sağlamak için ne gibi adımlar atılmalıdır?
4. İnsan Hakları: Çeşitli nedenlerle uzuvlarını kaybedenlerin, 4. derece yanık mağdurlarının ve engelli vatandaşların yaşadığı psikolojik ve fiziksel sorunların, kendilerinin toplumdan soyutlanmasına neden olduğunu göz önünde bulundurarak, toplumumuzda büyük bir paya sahip olan engelli vatandaşların yaşam koşullarının yükseltilmesi, engelsiz vatandaşlarla eşit olanaklara ve çalışma koşullarına sahip olmaları için neler yapılabilir?
5. Ekonomi: Son yıllarda ciddi siyasi ve iktisadi güçlüklerle karşılaşan Türkiye ekonomisi, dış mihraklarının agresif dış politika uygulamalarının da piyasaları olumsuz etkilemesi nedeniyle sorunlar yaşamaktadır. Türkiye bu gibi dış mihrakların agresif ekonomik yaptırımlarından etkilenmemesi için nasıl bir yol düzen-lenmelidir?
6. Teknoloji: Türkiye, yeni bir teknolojik dönüşüm evresindedir, göreceli zayıf ulusal yenilik (inovasyon) sistemi ile kuvvetli küresel değer zincirleri arasına sıkışmış, katma değeri yüksek ürün ve hizmet üretmekte zorlanan, yüksek teknolojili ürün ve hizmet ihracatı yapamayan bir duruma gelmiştir. Türkiye’nin teknolojik anlamda dünya trendlerini yakalayabilmesi için ne gibi adımlar atılmalıdır?
7. Güvenlik: Terör örgütleri ve çıkar grupları siber saldırı yöntemlerini kullanarak devletler için birer siber tehdit unsuru haline gelebilmektedir. İnternet teknolojisinin askeri faaliyetler çerçevesinde ortaya çıkması ve gelişen bu teknolojinin bugün devlet ve birey düzeyinde son derece kritik ve stratejik bir hale dönüşmesi, beraberinde çeşitli risk ve tehditleri de getirmektedir. Ülkemiz adına bu çeşitli risk ve teh-ditlerin en aza indirgenmesi adına ne gibi adımlar atılmalıdır?
8. Çevre: Türkiye’de kaçak kesimler yolu ile yılda 75.000 suç işlenmekte ve ormanlardan 280.000m" ağaç serveti çıkarılmaktadır, bunun para değeri 40 milyon T.L. ya yaklaşmaktadır. Diğer taraftan tarla açmak suretiyle de ormanlar geniş ölçüde tahrip görmektedir. Bu bilgiden yola çıkarak Türkiye’de orman tahribini engellemek için ne gibi adımlar atılmalıdır?
9. Eğitim: 2010 yılında FATİH Projesiyle başlayan “Eğitimde Teknoloji Devri” örnek alınarak Türkiye'de öğrencilere verilen öğretimin veriminin ve niteliğinin artırılması; öğretimin yanında kişinin karakterinin, öz felsefesinin ve değerlerinin oluşumunda etkisi büyük olan eğitimin de aynı nitelik düzeyini yakalaması hususunda neler yapılabilir?
10. Sağlık: Ankara Çalışan Güvenliği 2013 verilerine göre hasta yakınlarından şiddet gören 916 sağlık personeli olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu yöndeki şiddet eğilimi nasıl önlenebilir?LAMA

KONAKLAMA

İlimiz dışından TETUF 19'a katılacak misafirlerimizin otel rezervasyonu için 8.30 - 17.30 saatleri arasında Samet Demir (0542 6593849) ya da Fikrettin Murathan (05057874889) ile iletişime geçmelerini rica ederiz. Otel rezervasyonları 01 /12/2019 PAZAR gününe kadar yapılmalıdır.
TED Trabzon Koleji öğrencileri konaklama yapmayacaklardır.
Misafirlerimizin Trabzon’a geldikten sonraki tüm transferleri TED Trabzon Koleji tarafından yapılacaktır. Trab-zon’a geliş-gidiş saat ve tarihleri ( [email protected]) adresine atılması iletişimi kolaylaştıra-caktır. İlginize teşekkürler.

Konaklama:

Otel: SAYLAMLAR
İletişim adresi ve telefonu:(0462) 334 55 99
Faks: (0462) 334 00 22
Gsm: 0552 522 26 61
Hesap No:
Son rezervasyon tarihi: 01 Aralık 2019

Oda Fiyatları:

 • TEK KİŞİLİK ODA - 160 TL (Sadece Danışman Öğretmenler İçindir.)
 • ÇİFT KİŞİLİK ODA - 240 TL
 • ÜÇ KİŞİLİK ODA - 300 TL
 • Not: Yatak ücretlerine Oda Kahvaltı dâhildir.

Ücretsiz Hizmetler

 • Zengin içerikli açık büfe kahvaltı
 • Odalarda çay-kahve ikram tepsisi
 • Spa, sauna, Türk hamamı, buhar odası, kapalı yüzme havuzu ve fitness salonu
 • Odalarda ve genel alanlarda internet
 • Uyandırma servisi hizmeti
 • Misafir odalarında yastık menüsü hizmet
Trabzon dışından gelecek olan misafirlerimiz için anlaşmalı olduğumuz otel Trabzon SAYLAMLAR Otel'dir. Konaklama ve iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir.

Misafirlerimizle İlgilenecek Olan SAYLAMLAR Otel Yetkilisi

Dilek KALAYCIOĞLU
Telefon: 0 552 522 26 61
E-mail [email protected] İnternet Sitesi: www.hotelsaylamlar.com

FORUM KURALLARI

 • Çalıştayın ana dili Türkçedir. Delege sunmak istediği belge ve düşünceleri Türkçe belirtecektir.
 • Delegeler ve görevliler her daim birbirlerine saygılı davranmalı ve güler yüz göstermelidir.
 • Forumda her delege her türlü konuda eşit haklara sahiptir.
 • Delegeler yaka kartlarını forum süresince yakalarında taşımakla yükümlüdür.
 • Genel kurulda bir başkan ve en az bir yardımcı oturum başkanı bulunur. Başkan tartışma, konuşma, oylama akışını yönetir, kararları duyurur.
 • Üç tür oy kullanılabilir. Kabul, ret ve çekimser. Oylar komisyon başkanı tarafından sayılarak başkana iletilir.
 • Önerilen çözüm taslağı toplam delege sayısının 1/2'sinden daha fazla oy alırsa taslak kabul edilmiş olur.
 • Delegeler ve görevli olan herkes konuşma ve tartışma sırasında kırıcı ve aşağılayıcı kelimelerden kaçınmalı ve belirli bir saygı çerçevesinde davranmalıdır.
 • Her komisyonun konusu önceden belirlenmiştir.
 • Her delege genel kurulda komisyon başkanları aracılığıyla karara veya duruma itiraz etme hakkına sahiptir.
 • Başkan tarafından önceden delegeler için konuşma süresi belirlenir, bu sürenin sonuna yaklaşıldığında konuşmacı, başkan tarafından uyarılır.
 • Delegeden aktif bir şekilde tartışmalara katılması ve düşüncelerini saygı çerçevesinde özgür bir şekilde belirtmesi beklenir. Herhangi bir sorun yaşanması halinde koordinatör öğretmen ve başkanlara iletilmesi önerilir.
 • Bir karar taslağı, başkanın onayı alındığında tanıtılır. Taslaklar alfabetik sıra ile tanıtılır ve oylamaya sunulur.
 • Yapılan konuşma, konuyla doğrudan alakalı değilse ve konuya katkı sağlamıyorsa konuşmacı başkan tarafından uyarılır ve konunun ne olduğu hatırlatılır.
 • Sunulan taslak için belirli bir soru sayı sınırı vardır. Sorulan sorular komite sözcüsü tarafından belirli bir süre içeri-sinde yanıtlanır.
 • Üç günlük forum sürecinde komisyon çalışmalarına ve genel oturumlara katılım beklenmektedir.

PROGRAM

05 Aralık 2019 Perşembe 14.00-18.30 - Oryantasyon
* Sadece Komisyon Başkanları ve Medya Ekibi içindir!

06.Aralık 2019 Cuma günü (Spor Kıyafet-Oryantasyon)
08.30-09.00 Kampüse Varış ve Kayıt
09.00-13.00 Takım Kurma Çalışmaları
13.00-14.00 Öğle Yemeği
14.00-16.00 Takım Kurma Çalışmaları
16.00-16.15 Kahve Molası
16.15-18.30 Komisyoniçi Takım Kurma Çalışmaları
18.30-18.45 Servislerin Hareketi

07.Cumartesi (Resmi Kıyafet-Komisyon Çalışması )
08.30-09.00 Kampüse Varış
09.00-10.30 Açılış Seremonisi
10.30-10.45 Kahve Molası
10.45-13.00 Komisyon Çalışmaları
13.00-14.00 Öğle Yemeği
14.00-16.00 Komisyon Çalışmaları
16.00-16.15 Kahve Molası
16.15-17.45 Komisyon Çalışmaları
18.00 Servislerin Hareketi


08. Pazar ( Yarı Resmi Kıyafet)-Komisyon çalışması
08.15-09.00 Kampüse Varış
09.00-10.30 Komisyon Çalışmaları
10.30-10.45 Kahve Molası
10.45-13.00 Komisyon Çalışmaları
13.00-14.00 Öğle Yemeği
14.00-16.00 Komisyon Çalışmaları
16.00-16.15 Kahve Molası
16.15-18.00 Komisyon Çalışmaları
18.00-18.15 Kahve Molası
18.15-19.15 Komisyon Çalışmaları
19.15-19.30 Servislerin hareketi
20.00-23.00 GALA Yemeği

09.Pazartesi (Resmi kıyafet)-Komisyon Çalışması
08.15-09.00 Kampüse Varış
09.00-10.30 1. Genel Oturum
10.30-10.45 Kahve Molası
10.45-12.15 2. Genel Oturum
12.15-12.30 Kahve molası
12.30-13.15 3. Genel Oturum
13.15-14.00 Öğle Yemeği
14.00-15.30 4. Genel Oturum
15.45-16.00 Kahve Molası
16.00-17.30 5.Genel Oturum
17.30-18.30 Kapanış Seremonisi
18.30 Servislerin Hareketi

İLETİŞİM

E-Posta Adresimiz: [email protected]

Baş Organizatörler:

Çağrı ARSLANTÜRK
Eposta: [email protected]
Telefon: +90 538 924 13 63

Suyun Bige ANGIN
Eposta: [email protected]
Telefon: +90 536 974 10 49


Forum Danışman Öğretmeni:

Fikrettin MURATHAN
Telefon: +90 505 787 48 89
Eposta: [email protected]
Atatürk

Ansolon